Fiber Altyapı Nasıl Çektirilir?

Fiber Altyapı Nasıl Çektirilir?

Fiber Altyapı Nasıl Çektirilir? Ülkemizde gelişen şehirlerle beraber altyapı kurulum hizmetleri de şekil değiştirmiş durumdadır, şehirler büyüdükçe nüfus yoğunluğu ve iletişime doğan ihtiyaçtan dolayı daha yüksek hızlı internet altyapıları, daha düşük ping değerine sahip internetler ve kesintisiz bağlantı ihtiyaçları doğmuştur.

Bugün ülkemizde fiber internet en çok talep edilen internet modelidir. Fakat bu model maliyet olarak diğer altyapılara göre daha maliyetlidir ve uygulanması biraz daha zordur.

Her vatandaş evine fiber internet altyapısı çekilsin istiyor fakat bu talepleri her zaman için olumlu olarak değerlendirilmiyor.

Bu yazımızda sizlere fiber altyapı nasıl çekilir konusunda bilgiler vermeye çalışacağız ve hangi yolları izleyerek evinize / iş yerinize fiber internet çektirilmesi konusunda yapabilececeğinizi ele alacağız.

Fiber Altyapı Nedir?

Fiber altyapı son yıllarda popülerleşmiş olan ve hız / ping / kesintisiz erişim konusunda en yüksek performansı sağlayan internet altyapı modelidir. Fiber altyapı kurmak diğer altyapılara göre biraz daha zor ve maliyetli olmasına rağmen firmalar tarafından daha çok tercih edilmektedir çünkü arıza oranı daha düşüktür ve sistemin işletilmesi daha kolaydır.

Fiber Altyapı Hangi Şehirlerde Var?

Fiber altypaı günümüzde ilk etapta büyük şehirlerde başlamış olsa da bugün küçük şehirlerden öteye geçip ilçelere kadar gelmemektedir. Hatta bazı köylerde mahalleye kadar fiber denilen model dahi bulunmaktadır ve 100Mbps’e kadar internet altyapısı alınabilmektedir.

Fiber Altyapı Nasıl Çektirilir?

Fiber altyapı günümüzde bir çok altyapı işletmecisi internet servis sağlayıcı tarafından çekilmektedir, ilk başlarda büyük şehirlere çekilirken bugün Türkiye’nin dört bir yanında fiber altyapı çalışmaları bulunmaktadır. Öncelikli olarak yeni yapılan binalara fiber altyapı çekilirken ufak ufak büyük sitelerde ve mahallelerde fiber altyapı dönüşüm işlemleri de yapılmaktadır. Gpon olarak adlandırılan bu fiber altyapının binanıza gelmesi için öncelikli olarak internet hizmeti aldığınız firmanın hangi altyapıyı kullandığını bilmeniz gerekiyor. Eğer hizmet aldığınız internet servis sağlayıcı kendi altyapısını çeken ve işleten bir firma ise kendilerine talep oluşturmanız gerekiyor, fakat altyapı başka bir firmaya ait ise altyapı işletmecisi olan firma ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Örneğin Türk Telekom altyapısıyla hizmet veren NetSpeed isimli internet servis sağlayıcıdan hizmet alıyorsanız talebinizi bağlı olduğunuz il / ilçe Türk Telekom müdürlüğüne giderek fiber altyapı talebinde bulunmanız gerekiyor.

Eğer kendi altyapısını işleten Turkcell Superonline’dan internet hizmeti alıyorsanız bu durumda talebi direkt olarak Turkcell Superonline’a yapmanız gerekiyor.

Başvuru esnasında bireysel olarak değil de tüm bina olarak veya sokakta bulunan diğer bina sakinleri ile yaparsanız altyapı çekilmesi için daha büyük bir planlama yapılır ve daha hızlı altyapı gelmiş olabilir.

Tabi sadece sizin talebiniz yeterli olmuyor, bağlı olduğunuz il / ilçe belediyesinin de bu altyapının çekilmesi için kazı yapılması için ruhsat (izin) vermesi gerekmektedir.

4 thoughts on “Fiber Altyapı Nasıl Çektirilir?

Bir cevap yazın

Top