En Hızlı İnternet Altyapısı Hangisi?

En Hızlı İnternet Altyapısı Hangisi?

En Hızlı İnternet Altyapısı, ükemizde internet altyapısı sunan bir çok şirket vardır ve bu şirketlerin altyapısı üzerinden internet servisi sağlayan firmalar vardır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Altyapı İşletmeciliği yetkisi alan her şirket kendi kablo veya radyolink altyapısını kurabilmektedir. Yine kurum tarafından İnternet Servis Sağlayıcılığı yetkisi alan şirketler ise bu altyapılar üzerinden internet satışı yapılabilmektedir.

Bilindiği üzere en hızlı internet altyapısı fiber altyapıdır ve ülkemizde çok ciddi miktarda fiber altyapı kurulumu yapılmıştır ve halen yapılmaya devam ediyordur.

En hızlı internet altyapısı ölçümlerini ise speedtest, nperf gibi internet hız testi ölçüm uygulamaları tarafından yapılmaktadır.

nPerf’ün 2019 ve 2020 verilerine göre Türkiye’nin en hızlı internet sağlayıcısı 26.45 Mbps veri indirme (download) hız ortalamasıyla Türknet’tir.

SpeedTest’in verileri ise mobil ve sabit internet olarak ikiye ayrılıyor.

SpeedTest’in 2020 verilerine göre Mobil Operatörler sırasıyla 67.19 Mbps ile Turkcell 1. sırada yer alırken, 41.35 Mbps ile Turk Telekom 2. sıraya yerleşiyor ve 22.51 Mbps veri indirme hızıyla ise Vodafone 3. sırada yer alıyor.

Mobil’de Turkcell ilk sırada yer alırken sabit internete geçtiğimizde 3. sıraya geriliyor.

Sırasıyla;

1. TurkNet                  38.14 Mbps

2. Turksat Kablo        37.57 Mbps

3. Turkcell                 28.78 Mbps

4. Vodafone               23.68 Mbps

5. Türk Telekom       17.36 Mbps

Şeklinde sıralanıyor ve yine TurkNet birinciliği elinde bulunduruyor. Hemen arkasında ise Turksat Kablo 2. sırada bulunuyor. Turknet GigaFiber altyapısı sağlamaktadır.

En Hızlı İnternet Altyapısı Hangi Şehirde?

Gelişen şehirlerle beraber internet altyapısıda gelişmek zorunda kalıyor, en yüksek internet altyapıları yine büyük şehirlerde bulunuyor, gerek nüfus, gerek ekonomi gibi nedenlerden dolayı internet altyapıları döşenirken öncelikli olarak büyük şehirler tercih ediliyor.

Yine şehirler içerisinde de konut ve iş yelerinin çok olduğu büyük siteler gibi yerlere daha büyük yatırımlar yapılıyor ve daha hızlı internet altyapısı çekiliyor.

Ülkemizde sırasıyla internet altyapısı en yüksek olan 5 şehir şu şekildedir;

1. İstanbul    48.34 Mbps

2. Ankara     42.55 Mbps

3. İzmir        38.52 Mbps

4. Adana       31.86 Mbps

5. Bursa        31.34 Mbps

Listelemeye Nasıl Giriliyor?

Verilerimiz nPerf ve SpeedTest ölçüm sistemlerinden alınmaktadır ve bir operatör veya İnternet Servis Sağlayıcı’nın, en hızlı internet altyapısı olarak atanmak için tüm süre boyunca piyasadaki toplam test sayısının %3’ünü veya daha fazlasını oluşturmalıdır. Bu atamayı, bölgedeki çoğu tüketicinin, sağlayıcıyı en hızlı, en tutarlı veya en iyi kapsama sahip olarak nitelendirmek için gerçekten erişime sahip olmasını sağlamak için kullanıyoruz.

Yorumlar

“En Hızlı İnternet Altyapısı Hangisi?” için bir cevap

  1. […] Kutusu Air Fiber internet hizmeti İstanbul’da belirli bölgelerde en hızlı internet altyapısı ile hizmet vermektedir. ADSL / VDSL ve GPON Fiber hizmetiyle ise Türk Telekom altyapısı bulunan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir