Altyapı Nedir?

Altyapı Nedir?

Altyapı nedir merak ediyorsanız, oturduğunuz ev veya iş yeriniz başta olmak üzere tüm konutlar, iş merkezleri ve binaların bir internet altyapısı bulunmaktadır. Tabi altyapı olmayan veya henüz altyapı gelmeyen yerlerde bulunmaktadır. 

Altyapı olmayan veya gelmeyen yerlere başta yerleşik operatör olmak üzere bir çok internet ve altyapı işletmecisi şirket tarafından altyapı getirilmektedir.

Ülkemizde en yaygın olarak altyapı yatırımı yapan şirket ise yerleşik operatör olan Türk Telekom’dur. Türk Telekom dışında Turkcell Superonline, Vodafone, Türknet başta olma üzere bir çok yerel ve ulusal internet servis sağlayıcılar tarafından internet altyapısı kurulmakta ve işletilmektedir.

Altyapı Nedir?

Altyapı yer altı veya yer üstünden santrallerden modeminize kadar gelen kabloların bütününü oluşturmaktadır. Bu altyapı fiber internet altyapısı, bakır internet altyapısı veya kablosuz internet altyapısı olabilmektedir. Kablosuz internet altyapısına wireless internet altyapısı veya airfiber internet altyapısı ismi de verilmektedir. Fiber internet altyapısında ise normal fiber internet altyapısı ve gigafiber internet altyapısı olabilmektedir. Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber 10 Gbps fiber internet altyapıları da sağlanabilmektedir. Henüz ülkemizde 10 Gbps hıza erişebilen bir gigafiber altyapısı bulunmamaktadır fakat bazı firmalar tarafından özellikle de Turk Telekom tarafından test edildiği bilinmektedir.

Altyapı Türleri Nelerdir?

En yaygın olarak bulunan altyapı türü bakır altyapı olsa da günümüzde fiber altyapı yatırımları daha fazladır. Güncel olarak tüm firmalar yeni altyapılarını fiber olarak sağlamaktadır. GSM firmaları mobil altyapı yönünde yatırım yaparken yerel internet servis sağlayıcılar ise ağırlıklı olarak Wi-Fi (wireless) altyapı kurmak için çalışmalar yürütmektedir.

En Hızlı İnternet Altyapısı Hangisidir?

Bilindiği üzere en hızlı internet altyapısı fiber altyapıdır, günümüzde firmalar yatırımlarını fiber altyapı kurmak için yapmaktadır. Fiber kablolar cam alaşımlı olduğu için interneti ışık hızında iletmektedir ve sonsuz hızlara çıkabilmektedir. Eğer yeni bir bina inşa ettirdiyseniz mutlaka servis sağlayıcınıza fiber altyapı çekilmesi için talepte bulununuz, fiberde ping değerleri de çok düşük olduğu için özellikle oyunlarda daha yüksek performans alırsınız. Kısacası fiber altyapınız varsa ve fiber internet abonesiyseniz yüksek hızlı ve düşük pingli bir internet sahibi olursunuz.

Yorumlar

“Altyapı Nedir?” için 2 cevap

 1. Adsız avatarı
  Adsız

  altyapı nedir merak ediyordum, bilgilendirme için teşekkür ediyorum, benim bazı sorularım olacak.
  en iyi altyapı hangisidir ?
  fiber altyapıya nasıl geçiş yapabilirim?
  adsl altyapı mı tercih etmeliyim yoksa vdsl altyapı mı? farkları nedir ?
  en ucuz altyapı hangisidir ?
  sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim, altyapı konusunda bu soruları çok merak ediyorum.
  teşekkürler.

 2. […] sitesinde bulunan Hizmetler sekmesinden Altyapı Sorgulama  butonuna basarak sorgulama sayfasına gidebilirsiniz . Buradan açık adresinizi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir